Nejvýznamnější artefakt, který většině lidí chybí v Egyptském muzeu




Staré egyptské muzeum na náměstí Tahrir v centru Káhiry je již více než století domovem nejcennějších egyptských archeologických pokladů. Jeho rozlehlé otevřené haly připomínaly donedávna spíše skladiště než jedno z nejvýznamnějších světových muzeí, v každém koutu a rohu dvoupatrové růžové budovy z konce 19. století se tísnily desítky tisíc artefaktů. Nyní, když Ministerstvo pro památky začalo přesouvat mnoho předmětů menšího významu do nového Velkého egyptského muzea v očekávání jeho slavnostního otevření v roce 2024 (další informace naleznete na této stránce), je o něco snazší procházet [still-voluminous] sbírky starověkých artefaktů v celém muzeu.

Mnoho neocenitelných pokladů starých tisíce let stále zaplňuje zdi a sály starého Egyptského muzea, ale jen málo z nich má váhu a historický význam Narmerovy palety. Tato starobylá obřadní deska nabízí neocenitelný pohled do formativních let starověké egyptské civilizace, vypráví příběh o síle, sjednocení a umělecké inovaci. Ačkoli normální návštěvníci by ji pravděpodobně nikdy nedokázali odlišit od tisíců dalších artefaktů kolem ní, skuteční muzejní nadšenci ocení hloubku příběhu ukrytou ve složitých řezbách palety.

Historický kontext

Narmerova paleta se datuje přibližně do roku 3100 před naším letopočtem, během raného dynastického období. Pro Egypt to byla klíčová éra, která znamenala přechod z predynastického období do faraonského věku. Historici a archeologové předpokládají, že Narmer, postava nápadně vystavená na paletě, byl potenciálně prvním faraonem, který sjednotil Horní a Dolní Egypt. Tato myšlenka jednoty, konvergence dvou samostatných entit do jednoho mocného a centralizovaného státu, je tématem, které se odráží v designu a vyobrazeních palety.

Objev palety

Narmerova paleta, kterou v roce 1898 objevil britský archeolog James E. Quibell v hlavním depozitu v Hórově chrámu v Hierakonpolis, byla okamžitě rozpoznána pro svůj význam. Hierakonpolis, známý ve starověku jako Nekhen, byl vlivným náboženským a politickým centrem v pozdním predynastickém období, což z něj činí vhodné místo pro objev tak významného artefaktu. Paleta byla nalezena vedle jiných obřadních předmětů, což naznačuje, že byly záměrně uloženy jako forma věnování nebo oběti.

Popis a výklad

Paleta Narmer měří 64 cm na výšku a je vyrobena z jednoho kusu šedozeleného prachovce a má tvar tradiční kosmetické palety, která se obvykle používá k mletí a míchání kosmetiky. Vzhledem ke své velikosti a složitosti reliéfů však byla Narmerova paleta nepochybně spíše slavnostní než funkční.

Paleta obsahuje na obou stranách složité řezby. Na přední straně je velká centrální postava, identifikovaná jako Narmer, s bílou korunou Horního Egypta, která symbolizuje jeho vládu nad jižním královstvím. Je zobrazen v aktu porážky nepřítele, což je klasická póza znamenající moc a vítězství ve starověkém egyptském umění. Hned za ním menší postava, pravděpodobně vysoký úředník nebo vezír, drží koště, což potenciálně naznačuje „zametání“ nepřátel nebo starých mocností.

Na zadní straně je zobrazen Narmer s červenou korunou Dolního Egypta, což naznačuje jeho nadvládu nad severními zeměmi. Středu zde dominují dvě dlouhokrké, propletené šelmy, které snad symbolizují propletené osudy Horního a Dolního Egypta. Na dně dva sumci (nebo „nar“ ve staroegyptštině) lemují dláto a tvoří hieroglyf s nápisem „Narmer“, který dává paletě její název.

Význam v Annals of History

Kromě uměleckého mistrovství je Narmerova paleta klíčová z několika důvodů:

Historický záznam: Poskytuje hmatatelný záznam událostí kolem raného formování sjednoceného egyptského státu. Ať už jsou výjevy symbolické nebo reprezentující skutečné události, promlouvají k politické krajině té doby.

Evoluce hieroglyfů: Nápisy na paletě představují některé z nejstarších forem hieroglyfického písma a představují vyvíjející se systém vedení záznamů a komunikace ve starověkém Egyptě.

Artistic Precursor: Design palety, včetně použití velikosti k označení důležitosti a klasické údivné pózy, by vytvořil precedens pro egyptské umění po tisíciletí.

Dnes je Narmerova paleta umístěna ve vyvýšené skleněné vitríně přímo před hlavním vchodem do starého egyptského muzea v Káhiře. Pro vášnivého návštěvníka muzea není jen uměleckým dílem, ale i historickým dokumentem – svědectvím o síle, inovaci a vynalézavosti starověkého Egypta na prahu jeho vzniku jako jedné z největších světových civilizací.



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *